Tarihimiz

Hakkımızda

Gel benim sarı tamburam, Sen ne için inilersin?
İçim oyuk, derdim büyük, Ben onun için inilerim...

Koluma taktılar teli, Söylettiler bin bir dili
Oldum ayn-ı cem bülbülü, Ben onun için inilerim...
Pir Sultan Abdal

Tarihçe

İşletmemiz Hakkında...

Biz Kimiz

Hikayemiz

Her sabah büyük bir aşkla atölyesinin kapısını açan…
oyduğu ağaca kendini sevgisini, ruhunu katmaya çalışan mesleğinin günümüzdeki ahileriyiz.

Nasıl Başladık

Çıkış Noktamız

Çocukluk yıllarımızda kulaklarımızdaki

İmalathanelerden, cefakar ustalardan ve bağlamayı zorluklarla bugüne taşıyan büyük üstadların izinden Barış Müziğin bugünkü atölyesine kadar taşıdık.

Ne Yapıyoruz

Hayatımızda

Bağlama ve ailesine ait tüm ürünleri üretiyor, öğreniyor, öğretiyor ve gelşitiriyoruz

1978’den beri Bağlama, Lavta, Buzuki, Ud vb. Akraba enstrümanları kişinin isteklerine göre özel olarak tasarlıyor ve üretiyoruz.

Ne Arıyoruz

Yolumuz

Bir enstrümandan öte, içinde bir halkın ağıtları, gözyaşları, evlatları, savaşları, ölümleri ve düğünlerini
Kısacası genetiğini taşıyan bağlamayı bir miras olarak önceki ustalarımızdan alıp, bir sonraki kuşağa taşırken dönemimizin izlerini katmaya çalışıyoruz

Yaşıyordum bir ormanda - Kesildim zalim baltayla - Sessizdim hayattayken - Ne hoş tınlıyorum ölüyken... 16. yy Lut'u Üzerine İşlenmiş Dörtlük

Ömer Uysal

Luthier

6 Temmuz 1964 yılında Isparta’nın Sütçüler ilçesinde doğan Ömer Usta, bağlama sesiyle ilk olarak İzzet Amcasının yanında tanıştı. 1978 yılında onun yine amcasının yanında çırak olarak öğrenmeye başladı. 1984 yılına kadar bu atölyede “Bağlama”, “Mandolin” ve “Ud” yapımında kendini geliştirdi. Askerden geldikten sonra ilk atölyesini açtı. 1989 yılında Arabistan’a ud ustası olarak gitti. 2 sene sonra Türkiye’ye dönerek kendi atölyesinde çalışmalarına devam etti. 1993 yılında Barış Müzik Evini kuran Ömer Usta başlıca “Orhan Gencebay, İsmail Altunsaray, Levent Özbayram, Babazula Murat, Levent Yüksel, Engin Aslan, Ali Yılmaz, Turgay Yılmaz,Serkan Özdemir” gibi bir çok ünlü isimlerle çalıştı.

Mesleğinin 39. Yılında Ömer Usta “Her saz bir nefes, bir nefes ise bir insandır” felsefesiyle yolculuğuna devam ediyor.

Doğan Akpınar

Luthier

5 Mart 1980’de Malatya’nın Akçadağ ilçesinde doğdu. İlkokul 3’e kadar burada kalan Doğan Usta, 1989’da İstanbul’a taşındı. Bağlamayla ilk olarak Ümraniye Mustafa Kemal mahallesinde Yılmaz Sazevinde çırak olarak başladı. O yıllarda büyük hayalleri vardı ve büyük bir Usta olmak istiyordu. Keyifle izlediği büyük ustaların saatlerce parmaklarını izleyip yanlarında para beklemeden uzun süre çalışıp, bu işin sırlarını öğrenmeye çalıştı. 2000 yılının Mart ayında Ömer Uysal ile çalışmaya başlayan Doğan Usta halen Ömer Usta ile beraber çalışmaktadır.

Bağlama üzerinde deneysel çalışmalar ile kültürüne ve müziğine değer katmak isteyen Doğan Usta, “Balkon Sistemleri”, “Tekneden Kafesli Bağlama”, “Çift Kapaklı Sahne Bağlaması” gibi projeler ile yeni kuşakta öncü isimlerden olma hedefiyle yoluna devam ekmektedir.